II Rzeczypospolita Polska

na uchodźctwie

Państwo ​które nadal trwa

Konferencja Jałtańska - zdrada Rzeczypospolitej?

Konferencja jałtańska, która miała miejsce w 1945 roku, była jednym z kluczowych wydarzeń II wojny światowej, w której znajduje się udział trzech głównych przywódców alianckich: Franklin D. Roosevelt (prezydent Stanów Zjednoczonych), Winston Churchill (premier Wielkiej Brytanii) oraz Józef Stalin ( przywódca ZSRR).

Podczas tego spotkania omówiono sprawy dotyczące powojennego porządku światowego, w tym także kształtu Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polskim. To, co zostało ustalone w Jałcie, miało ogromny wpływ na interesy Polski i kształtowanie się jej powojennej rzeczywistości.

Czy konferencja jałtańska była „zdradą” Zachodu wobec Polski, jest udziałem nieustannej debaty historycznej i politycznej. W przypadku tych wydarzeń należy uwzględnić szereg kontekstów — działania polityczne, jak i moralne potraktowanie wkładu społeczeństwa Polskiego i jego zaangażowania w wojnę z niemieckim agresorem. Dla wielu Polaków i części historyków, decyzje w Jałcie rzeczywiście były wskazywane jako zdrada, ponieważ jednoznacznie wykazały odrzucenie Polski jako  sojusznika przez zachodnich mocodawców (Stany Zjednoczone i Wielkie Brytanię) na rzecz przystąpienia Polski do bloku kontrolowanego przez ZSRR. Z drugiej strony, potwierdzało, że decyzje te były podstawą pragmatyzmu politycznego, który miał na celu ustalenia wyników i zbudowanie nowego porządku w Europie, który dotyczył głównie interesów mocarstw zachodnich i wschodnich.

jalta 2 zasoby ipn enhanced

Konferencja jałtańska (4–11 lutego 1945 r.) była jedną z głównych konferencji przywódców aliantów: Józefa Stalina (ZSRR), Franklina D. Roosevelta (USA) i Winstona Churchilla (Wielka Brytania) które ustaliły kształt przyszłego świata po 2 wojnie światowej. Zapadły tam decyzje  kluczowe dla powojennego kształtu Europy.

Oto argumenty, które mogą potwierdzić tę tezę iż decyzje w Jałcie były formą "zdrady" Polski :

  1. Zatwierdzenie przesunięć granic Polski
    Na konferencji, że wschodnia granica Polski został przedstawiony plan Curzona, co oznaczało utratę Kresów Wschodnich (m.in. Lwowa, Wilna) na rzecz ZSRR. Były to tereny o znaczeniu historycznym, kulturowym i gospodarczym dla Polski.
    W zamian Polska otrzymała alternatywę w postaci ziem zachodnich i północnych (np. Dolny Śląsk, Pomorze Zachodnie), ale te ziemie były wcześniej zamieszkane przez Niemców, co wiązało się z koniecznością ich przesiedlenia.
  2. Zgoda na dominację ZSRR w Polsce
    Stalin mógł na podstawie ustaleń Jałtańskich, ustanowić tymczasowy rząd Jedności Narodowej w Polsce, który w rzeczywistości był kontrolowany przez komunistów i ZSRR.
    Formalne i w praktyce Stalin dopilnował, aby w formie sfałszowanych, demokratycznych wyborów zatwierdzić i sformalizować narzucony porządek polityczny i społeczny, co umożliwiło umocnienie władzy komunistycznej
    Alianci zachodni, znając metody działania ZSRR, zgodzili się na podporządkowanie Polski pod wpływy bolszewików z Rosji
  3. Zignorowanie rządu polskiego na uchodźstwie
    Rząd Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie, który funkcjonował w Londynie, nie został zaproszony do rozmów i ustaleń, co do przyszłości i kształtu Rzeczypospolitej
    Władze aliantów zachodnich, mimo traktowania Polski jako sojusznika w II wojnie światowej, uznały decyzje Stalina za priorytetowe, ignorując interesy legalnych władz polskich.
  4. Porzucenie polskiego sojusznika z II wojny światowej
    Polska była jednym z pierwszych państw, które postawiły zbrojny opór Niemcom w 1939 roku, a polscy żołnierze walczyli na wielu frontach wojny (np. w Bitwie o Anglię, pod Monte Cassino). Pomimo tego Polskie interesy po 2 wojnie światowej zostały całkowicie zignorowane.
    5. Nieprzestrzeganie karty Atlantyckiej
    W 1941 roku Roosevelt i Churchill podpisali Kartę Atlantycką, która zobowiązała się do poszanowania praw wszystkich narodów do samostanowienia. Decyzja jałtańskie w osądzie polskim był jawnym złamaniem tych zobowiązań.
  5. Brak reakcji na sowieckie represje wobec Polaków
    Alianci zachodnie nie działania w odpowiedzi na represje ZSRR wobec Polaków, takie jak masowe deportacje, Katyń, czy brutalne rozprawienie się z Armią Krajową  Podczas operacji „Burza” i Powstania Warszawskiego Armia Czerwona celowo nie wymagała pomocy walczącym Polakom
    Uznano fakt, że ZSRR traktował Polskę jako terytorium podporządkowane, ignorując przy tym jej suwerenność, podległość gospodarczą i polityczną, oraz pełną, kolonialną kontrolę państwa

Decyzja rozstrzygająca w sprawie jałtańskiej, która dotyczy strategicznych wniosków aliantów, którzy priorytetowo traktowali ustalenia dotyczące wojny i powojennej, oceny sił w kontekście przede wszystkim własnych interesów.

Jednak dla Polskiej Racji Stanu oznaczały one utratę suwerenności i strat terytorialnych i praktycznie kolonialną zależność. Z wielu perspektyw Polaków (i historyków) alianci zachodni poświęcili interesy Polski na rzecz współpracy z ZSRR, co jest postrzegane jako „zdrada” wobec wiernego sojusznika.

Czy jednak obraz tej kolonialnej zależności wobec Moskwy, był analogiczny jak zależność kolonialna wobec państw zachodnich, pozostaje polemiczna, szczególnie w aspekcie doświadczeń ostatnich dziesięcioleci i zmiany kolonizatorów zarządzających Polską. Z jednej strony - wynikające z postępu technicznego i technologicznego widoczne pozytywne efekty zmian, z drugiej zawłaszczanie i pozbywanie Polaków ich dorobku pokoleniowego i przywłaszczanie zasobów przez korporacyjne struktury światowe, które de faktu są stroną tworzącą trzon zarządzania światem. W kontekście ostatnich lat i wdrażaniu takich działań jak walka z "pandemią" czy .działania które wpływają bezpośrednio na przebieg wojny na wschodzie, nie wyglądają na działania tylko przypadkowe i będące reakcją na przypadkowe wydarzenia na świecie.

Czy okres oddziaływania wpływów moskiewskich na Polskę w sferze gospodarczej przypominał typowe kolonialne eksplorowanie kolonii jest też elementem, który wymagałby obszernej dyskusji, czego nie można powiedzieć o działaniach na poziomie społeczno-politycznej czasów, gdy wpływy sowietów i bolszewików w Polsce były decydujące. Problem jednak chyba w tym, że nie każdy rozróżnia, czym i kim byli ci sowieci i bolszewicy a kim Rosjanie. Obecne od wielu lat trendy łączą to w jedność, co nie do końca jest prawdą. Czasy Teheranu, Jałty, Poczdamu, to ewidentne wpływy tej właśnie grupy  narodowościowej, co warto mieć zawsze na uwadze. W Polsce do dziś jest widoczne i odczuwalne pokłosie tych działań i kontroli, i ma  nad państwem i społeczeństwem Polskim nadal ogromne i decydujące wpływy.

Zasadnym było by więc pytanie, czy naprawdę zmienił się kolonizator Rzeczypospolitej? Czy to tylko przetasowania w grupie trzymającej władze?

Sprawa niepodległości Polski

Ciągłość władzy Prezydenta jest podważana przez oficjalne media oraz czynniki podające się za prawomocne i opiniotwórcze ze strony "państwa Polskiego" zwanego potocznie 3RP. 

Read More

Senat potwierdza chaos prawny i brak ciągłości Rzeczypospolitej

Analizując porządek prawny panujący obecnie w Polsce, należy stwierdzić jednoznacznie, że nasze państwo zostało pozbawione jakichkolwiek jasnych regulacji, które mogłyby w rzetelny sposób stanowić trzon i kręgosłup dla powszechnie stanowionego prawa.

Dowodem na to jest fakt, iż w 1998 roku, czyli po zatwierdzeniu Konstytucji Kwaśniewskiego w 1997, Komisja Ustawodawcza Senatu III RP zatwierdziła projekt uchwały dotyczącej przywrócenia ciągłości prawnej II Rzeczypospolitej Polskiej i III Rzeczypospolitej Polskiej. Sytuacja ta w jasny sposób przedstawia rzeczywisty problem ciągłości Rzeczypospolitej oraz chaos konstytucyjny, ponieważ kolejno:

Read More

Nowina-Sokolnicki o braku ciągłości II RP

Wywiad z Prezydentem Juliuszem Nowina-Sokolnickim o braku ciągłości II Rzeczypospolitej Polskiej.

Ciekawe informacje historyczne dotyczące II RP.

                                                                                     

 

                                                                                               
Film ten został zamieszczony z rezerwowej lokalizacji. Pierwszy link został usunięty razem z kontem na YT.

 

Film "Nikt", czyli jak zdradzono II Rzeczypospolitą

Film "Nikt" (prod. 2012) autorstwa Andrzeja  Kępińskiego, przedstawia historię ciągłości II Rzeczypospolitej, począwszy od wybuchu II wojny światowej i skończywszy na latach współczesnych. Rok 1939 okazał się dla Polaków jednym z najtragiczniejszych w naszych dziejach. Napaść hitlerowskich Niemiec, sowieckiej Rosji, a także sąsiedniej Słowacji, przyczyniły się do klęski, która kolejny raz pogrążyła naszą ojczyznę w terrorze okupacji.

Wolność, którą odzyskaliśmy w 1919 roku po 123 latach zaborów, została nam odebrana po raz kolejny. Dynamiczny rozwój II Rzeczypospolitej w okresie międzywojennym został zniweczony najpierw  przez 6 lat wojny, a następnie przez  lata "głębokiej komuny". Dziś współczesne pokolenia Polaków żyją w przeświadczeniu, że suwerenność przywrócona w latach 1989-1990, stanowi apogeum naszej niepodległości. Czy aby na pewno? Analizując fakty historyczne, od momentu wybuchu wojny aż do czasów zburzenia muru berlińskiego, należy stwierdzić jednoznacznie, że nasz rząd II Rzeczypospolitej nigdy nie powrócił do macierzy. Okres transformacji w latach 90. był pewnego rodzaju porozumieniem wrogich stron, w którym oddolne dążenia Polaków zostały sprytnie rozpracowane i spacyfikowane. Ryszard Kaczorowski jako samozwańczy Prezydent II RP na Uchodźstwie (wywodził się z Rady Trzech, która w 1954 roku złamała Konstytucję II Rzeczypospolitej i wypowiedziała posłuszeństwo ówczesnemu, legalnemu prezydentowi Augustowi Zaleskiemu), przekazał jedynie insygnia władzy Lechowi Wałęsie. W praktyce oznaczało to, że władze nowo powstałej III RP, mającej swoje korzenie w PRL-u, otrzymały namaszczenie od uzurpatora prezydentury na uchodźstwie, jakim był Ryszard Kaczorowski. Ówczesnym, prawowitym Prezydentem II Rzeczypospolitej był Juliusz Nowina-Sokolnicki i to jedynie on zgodnie z Konstytucją Kwietniową mógł przekazać władzę. Dlaczego do tego nie doszło? Jakim grupom interesów na tym zależało? Czy III RP to państwo tylko teoretyczne? Czy Andrzej Duda jest legalnym prezydentem? Na te pytania oraz wiele innych odpowiada film "Nikt", który stanowi pozycję wręcz obowiązkową dla każdego Polaka.