II Rzeczypospolita Polska

na uchodźctwie

Państwo ​które nadal trwa

Dz.U.1928.65.593 Pieczęcie Urzędowe

ROZPORZĄDZENIE
REZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 20 czerwca 1928 r.
o pieczęciach urzędowych.

Na podstawie art. 24 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 13 grudnia 1927 r. o godłach i barwach państwowych oraz o oznakach, chorągwiach i pieczęciach.(Dz. U. R. P. Nr. 115, poz. 980) zarządzam co następuje:

 

  • 1. 1

 Pieczęcie urzędowe wyrabiane są z metalu.

W wypadkach wyjątkowych, gdy wymóg używania pieczęci metalowych może stanowić utrudnienie w działalności władz, urzędów, zakładów, instytucyj i przedsiębiorstw państwowych, - właściwy minister może zezwolić na wyrób i czasowe używanie pieczęci urzędowych z innego materjału.

  • 2.

Pieczęć państwową tłoczy się bądź na samym dokumencie, na którym winna być umieszczona, bądź też o ile chodzi o dokumenty o charakterze szczególnie uroczystym - na wosku, przymocowując ją sznurkiem do dokumentu.

Pieczęć państwową przechowuje Prezes Rady Ministrów.

  • 3.

Władze, urzędy, zakłady, instytucje i przedsiębiorstwa państwowe używają do tłoczenia w papierze oraz do tuszu pieczęci następujących wymiarów: władze naczelne -» pieczęci o średnicy 46 mm., władze, urzędy, zakłady, instytucje i przedsiębiorstwa państwowe, podległe bezpośrednio władzom naczelnym - pieczęci o średnicy 39 mm., wszystkie inne władze, urzędy, zakłady, instytucje i przedsiębiorstwa państwowe -- pieczęci o średnicy 36 mm.

Sąd Najwyższy, Najwyższy Trybunał Administracyjny, Trybunał Stanu, Trybunał Kompetencyjny, Generalny Inspektor Sił Zbrojnych, Sztab Generalny i Najwyższy Sąd Wojskowy używają pieczęci o średnicy 46 mm.

Kancelarja Cywilna Prezydenta Rzeczypospolitej, Gabinet Wojskowy Prezydenta Rzeczypospolitej oraz Biura Sejmu i Senatu używają pieczęci o średnicy 39 mm.

Wątpliwości co do wymiarów pieczęci, jakich mają używać poszczególne władze, urzędy, zakłady, instytucje i przedsiębiorstwa państwowe, rozstrzyga właściwa. >władza naczelna.

  • 4.

Do laku wszystkie władze, urzędy, zakłady, instytucje i przedsiębiorstwa państwowe używają pieczęci o średnicy 30 mm.

  • 5.

Do legitymacyj, paszportów, dokumentów pocztowych oraz innych dokumentów, na których ze względu na szczupłość miejsca nie mogą być używane pieczęcie normalnego wymiaru, można używać pieczęci o średnicy 20 mm.

  • 6.

Do tłoczenia w ołowiu używa się plombownicy z herbem państwowym na jednej matrycy i nazwą właściwego urzędu na przeciwległej matrycy.

Wymiary i wzory plomb ustalą właściwe władze naczelne jednolicie dla wszystkich podległych sobie władz i urzędów.

  • 7.

Używanie w pieczęciach nazw skróconych odpowiednich władz, urzędów, zakładów, instytucyj i przedsiębiorstw państwowych - ze względu na długość tych nazw - jest dopuszczalne na mocy decyzji właściwej władzy naczelnej.

  • 8.

Sposób przechowywania oraz ilość egzemplarzy pieczęci, które mają znajdować się w posiadaniu poszczególnych władz, urzędów, zakładów, instytucyj i przedsiębiorstw państwowych, określają szczegółowo instrukcje, wydane przez właściwe władze naczelne. Instrukcje te mogą również określać szczegółowo właściwość stosowania pieczęci i ich poszczególnych rodzajów, jako też sposób oznaczania poszczególnych egzemplarzy pieczęci tej samej władzy, urzędu, zakładu, instytucji lub przedsiębiorstwa państwowego.

  • 9.

Pieczęci, określonych w §§ 3 - 7, używają wyłącznie władze, urzędy, zakłady, instytucje i przedsiębiorstwa państwowe. Władze, urzędy, zakłady, instytucje i przedsiębiorstwa niepaństwowe, wykonywające w pewnym zakresie funkcje organów państwowych, używają także i w tym zakresie własnych pieczęci.

  • 10.

Pieczęci, określonych w §§ 3 - 7, używają także publiczne szkoły powszechne, rady szkolne okręgowe, powiatowe i miejscowe, dozory szkolne i opieki szkolne.

  • 11.

Państwowe szkoły akademickie, które używały w dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia odmiennych, tradycyjnych pieczęci, mogą ich używać nadal w zakresie, który ustali Minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego.

Państwowe szkoły akademickie mogą używać obok innych rodzajów pieczęci, także pieczęci do tłoczenia w wosku,

  • 12.

Władze i urzędy samorządowe używają do tłoczenia w papierze oraz do tuszu pieczęci następujących wymiarów: władze i urzędy wojewódzkich związków komunalnych i miasta stołecznego Warszawy - 45 mm. na 36 mm., władze i urzędy powiatowych związków komunalnych i miast wydzielonych z powiatów - 40 mm. na 32 mm., władze i urzędy gmin wiejskich i innych gmin miejskich - 35 mm. na 28 mm.

  • 13.

Do laku władze i urzędy wszystkich związków samorządowych używają pieczęci o wymiarze 30 mm. na 24 mm.

  • 14.

Do legitymacyj i innych dokumentów, na których ze względu na szczupłość miejsca nie mogą być używane pieczęcie normalnych wymiarów, można używać pieczęci o wymiarze 25 mm. na 20 mm.

  • 15.

Szkoły samorządowe i szkoły zawodowe dokształcające używają pieczęci, określonych w §§ 12 - 14.

  • 16.

Przepisy o stosowaniu pieczęci i ich poszczególnych rodzajów przez władze i urzędy samorządowe, o sposobie ich przechowywania, o ilości egzemplarzy pieczęci, które mają znajdować się w posiadaniu poszczególnych władz i urzędów samorządowych oraz o używaniu w pieczęciach nazw skróconych ze względu na długość nazw odpowiednich władz i urzędów samorządowych - wyda Minister Spraw Wewnętrznych.

  • 17.

Władze naczelne, władze, urzędy, zakłady, instytucje i przedsiębiorstwa państwowe, podległe bezpośrednio władzom' naczelnym oraz władze i urzędy wojewódzkich związków komunalnych i Magistrat miasta stołecznego Warszawy kierują zamówienia na pieczęcie do Mennicy Państwowej bezpośrednio. Inne władze, urzędy, zakłady, instytucje i przedsiębiorstwa państwowe kierują je za pośrednictwem władz przełożonych, podległych bezpośrednio władzom naczelnym, władze i urzędy powiatowych związków komunalnych oraz gmin miejskich i wiejskich - za pośrednictwem wojewódzkich władz administracji ogólnej.

Instrukcje, wydane przez właściwe władze naczelne, a o ile chodzi o władze i urzędy samorządowe - przez Ministra Spraw Wewnętrznych, mogą ustanawiać wyjątki od powyższej zasady,

  • 18.

W razie zagubienia pieczęci należy zawiadomić o tern bezzwłocznie władzę bezpośrednio przełożoną, względnie nadzorczą, właściwego prokuratora sądu okręgowego oraz Mennicę Państwową.

  • 19.

Pieczęcie, które z powodu zniszczenia, uszkodzenia, zwinięcia władzy lub urzędu (zakładu, instytucji, przedsiębiorstwa państwowego) lub też z innych powodów nie mogą być nadal używane, należy bezzwłocznie przekazać Mennicy Państwowej za pośrednictwem właściwej władzy naczelnej; pieczęcie władz i urzędów wojewódzkich związków komunalnych oraz miasta stołecznego Warszawy należy przekazywać na pośrednictwem Ministra Spraw Wewnętrznych, a pieczęcie władz i urzędów powiatowych związków komunalnych oraz gmin miejskich i wiejskich - za pośrednictwem wojewódzkich władz administracji ogólnej.

  • 20.

Mennica Państwowa winna na żądanie sądów, urzędów prokuratorskich i władz bezpieczeństwa bezpłatnie dokonywać ekspertyz i wydawać orzeczenia co do autentyczności pieczęci urzędowych i ich odcisków.

  • 21.

W okresie do dnia 28 marca 1930 r. po», szczególne władze naczelne mogą ustalać jednakowe dla wszystkich podległych im władz, urzędów, zakładów, instytucyj i przedsiębiorstw państwowych terminy prekluzyjne, od których dotychczas używane pieczęcie maja być zastąpione nowenn.

Po wprowadzeniu nowych pieczęci wszystkie dawne pieczęcie władz, urzędów, zakładów, instytucyj i przedsiębiorstw państwowych winny być przekazane Mennicy Państwowej za pośrednictwem właściwych władz naczelnych, pieczęcie władz i urzędów wojewódzkich związków komunalnych i miasta stołecznego Warszawy - za pośrednictwem Ministra Spraw Wewnętrznych, a pieczęcie władz i urzędów powiatowych związków komunalnych oraz gmin miejskich i wiejskich - za pośrednictwem wojewódzkich władz administracji ogólnej.

  • 22.

Wykonanie niniejszego rozporządzenia porucza się Prezesowi Rady Ministrów, wszystkim ministrom oraz Prezesowi Najwyższej Izby Kontroli we właściwym każdemu z nich zakresie działania.

  • 23.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

1 § 1 zmieniony przez § 1 rozp. z mocą ustawy z dnia 2 grudnia 1931 r. (Dz.U.31.107.831) zmieniającej nin. rozp. z mocą ustawy z dniem 15 grudnia 1931 r.