II Rzeczypospolita Polska

Państwo które nadal trwa

II Rzeczypospolita Polska

Państwo które nadal trwa

II Rzeczypospolita Polska Państwo które nadal trwa

II Rzeczypospolita Polska
Państwo które nadal trwa

II Rzeczypospolita Polska
Państwo które nadal trwa

Rzeczypospolita Polska
( na uchodźctwie )
Państwo które nadal trwa

11.12.1941 r. Polska wypowiedziała wojnę Cesarstwu Japonii

 

Cztery dni po ataku Japończyków na amerykańską bazę marynarki wojennej Pearl Harbor, 11 grudnia 1941 r. Polska znalazła się w stanie wojny z Cesarstwem Japonii. Był to pierwszy i jedyny kraj, któremu Rzeczpospolita wypowiedziała wojnę po odzyskaniu niepodległości w 1918 r.

Po wypowiedzeniu wojny Japonii przez Wielką Brytanię również brytyjskie dominia oraz sojusznicze rządy emigracyjne: Polski, Belgii, Holandii oraz Francuski Komitet Wyzwolenia Narodowego zdecydowały się na ten krok. Ówczesny premier Japonii Hideki Tōjō nie przyjął wojny wypowiedzianej przez Rząd RP na uchodźstwie. Swoją decyzję uzasadniał w sposób następujący: Wyzwania Polaków nie przyjmujemy. Polacy, bijąc się o swoją wolność, wypowiedzieli nam wojnę pod presją Wielkiej Brytanii.

Oba państwa pozostawały ze sobą w konflikcie formalnie aż do lutego 1957 roku, kiedy to podpisano Układ o przywróceniu normalnych stosunków między Polską Rzeczpospolitą Ludową a Japonią. Przez blisko 16 lat formalnego konfliktu wojska polskie i japońskie nie zmagały się ze sobą w żadnej bitwie, co jednak nie oznacza że Polacy nie walczyli z Japończykami. Najbardziej znaną postacią jest tutaj pilot mjr Witold Urbanowicz, dowódca dywizjonu 303, który zestrzelił kilka samolotów japońskich na Dalekim Wschodzie służąc w dywizjonie „Latających Tygrysów” – Amerykańskiej Grupie Ochotniczej. Na Daleki Wchód trafiły również dwa polskie statki pasażerskie „Pułaski” i „Sobieski”, przebudowane na transportowce, które przeprawiały żołnierzy brytyjskich przez ocean.

Japonia była jednym z pierwszych państw na świecie, który uznał niepodległość Polski (w 1919 r.). Oba kraje przez wiele lat utrzymywały ze sobą bliskie kontakty polityczne i gospodarcze. Ich współpraca przebiegała także na polu wywiadowczym przeciwko wspólnemu wrogowi jakim był ZSRS. Pomimo zerwania stosunków dyplomatycznych w 1941 r. oba kraje utrzymały jednak współpracę wywiadowczą.

źródło: domena publiczna

Witold Urbanowicz (po prawej), jeden z nielicznych Polaków, który walczył przeciwko Japonii. Na zdjęciu podczas służby w amerykańskiej grupie myśliwskiej tzw. Latających Tygrysów w Chinach w 1943 roku. W tle samolot myśliwski typu Curtiss P-40 z charakterystycznymi „szczękami”.

Źródło: Domena Publiczna