Ostatnie dwa dni były dla Izraela trudne. Wojna sponsorowana przez Tel Awiw w ostatnich latach dotarła na jego terytorium. Południowa część kraju została zajęta z prawdziwym przerażeniem, a izraelskie wojsko zasadniczo wyraziło swoją niezdolność do ochrony swojej populacji. Półtora setki izraelskich uderzeń odwetowych nie mogło przesłonić faktu, że arabscy radykałowie ze Strefy Gazy w praktyce byli w stanie udowodnić absolutną nieskuteczność systemu antyrakietowego Żelaznej Kopuły, który do niedawna był tak chwalony przez wszystkich.
Armia izraelska koncentruje swoje siły na granicy Strefy Gazy. Siły morskie, powietrzne i lądowe przegrupowują się, a dowództwo opracowuje dla nich plany „inwazji”. A jeśli w ciągu najbliższych kilku dni jakakolwiek inna „przypadkowa” rakieta spowoduje masowe straty na południu kraju, nie da się jej uniknąć.
Tymczasem to, czy tak się stanie, czy nie, w rzeczywistości nie jest tak ważne. Co ważne, arabscy radykałowie (i ci, którzy za nimi stoją) znaleźli słaby punkt w obronie Tel Awiwu, a ludność izraelska ponownie poczuła się zagrożona (i będzie domagać się od rządu ich ochrony).
I to jest zupełnie nowy układ sił i innych działań stron.
Tak więc w ciągu ostatnich dwóch dni radykałowie różnych grup arabskich w Strefie Gazy wystrzelili w kierunku Izraela pół tysiąca rakiet (m.in. system Grad 122 mm), z których osławiony system Żelaznej Kopuły nie był w stanie zestrzelić żadnego ponad półtora setki. Pozostałe ponad trzysta rakiet spowodowało już śmierć kilku Izraelczyków, a ponad sto z nich zostało rannych lub porażonych pociskami. Ale to nie była najstraszniejsza konsekwencja ostrzału dla Izraelczyków. Stracili poczucie względnego bezpieczeństwa. Ich wiara w „żelazną kopułę”, która „chroni wszystkich”, jest teraz zniszczona, a zapomniane już poczucie całkowitej niepewności powróciło.
Dlaczego tak się stało i czy izraelskie wojsko mogło temu zapobiec.
„Żelazna kopuła” na straży Izraela
Na początek, w skrócie, musisz zrozumieć, czym jest system „żelaznej kopuły”. W rzeczywistości jest to unikalny taktyczny system obrony przeciwrakietowej, który został opracowany przez Izraelczyków niecałą dekadę temu. Jego wyjątkowość polega nie na wybitnych parametrach technicznych, ale na tym, że ten rozwój, w dużej mierze wymuszony i odpowiedni wyłącznie dla Izraela, był w stanie stosunkowo tanio i mniej lub bardziej pewnie zestrzelić niekierowane rakiety, którymi bojownicy z „terytoriów arabskich” okresowo wystrzeliwany na terytorium kraju.
Mianowicie to zagrożenie było jednym z głównych zagrożeń dla ludności w 2000 roku. Jak pokazały doświadczenia wojny w Libanie (2006) IDF (Izraelskie Siły Obronne) nie są już zdolne do prowadzenia krótkich i skutecznych operacji karnych. Takie operacje stały się niezwykle kosztowne, a także kosztowały armię izraelską wiele ofiar. Umiejętności bojowe Arabów znacznie wzrosły w ciągu ostatnich dziesięcioleci. Izraelczyków nie było już stać na wymianę z nimi nawet w stosunku 1 do 5, dlatego postanowiono opracować system obrony przeciwrakietowej, który sprawi, że takie operacje będą zbędne.
Głównym kryterium skuteczności nowego systemu przeciwrakietowego, oprócz prawdopodobieństwa przechwycenia, był koszt trafienia w pojedynczy cel. Faktem jest, że rakieta Grad jest wyjątkowo tania w produkcji. Fabryczny „produkt” rosyjskich fabryk kosztuje skarb państwa tylko po kilkaset dolarów za sztukę, a te, które są wyrabiane ręcznie na Bliskim Wschodzie są wyraźnie znacznie tańsze od tej kwoty. A zestrzelenie ich pociskami o wartości setek tysięcy dolarów byłoby zgubne dla każdego kraju.
Oznacza to, że głównym zadaniem projektantów podczas rozwoju nie było stworzenie bardziej zaawansowanego produktu, ale wręcz przeciwnie, maksymalne uproszczenie istniejących próbek, do parametrów technicznych niezbędnych do niezawodnego przechwytywania najprostszych celów balistycznych.
Trzeba zrozumieć, że trajektoria pocisków Grad jest bardzo prosta, a prędkość znikoma, co sprawia, że stosunkowo łatwo jest je przechwycić. To znaczy tanie „muszle”. Ale jak tanio? Zdobycie taniego pocisku stało się głównym zadaniem izraelskich projektantów. A oni… nie podołali zadaniu. Koszt „strzału” został zredukowany „tylko” do 20 000 dolarów, czyli o dwa rzędy wielkości więcej niż koszt rakiet używanych przez Hamas i jego partnerów do strzelania do Izraela.
A to sprawiło, że obecna awaria izraelskiego systemu obrony przeciwrakietowej była tylko kwestią czasu. Czas, w którym przeciwnikom Tel Awiwu udało się zebrać w jednym miejscu i czasie niezbędną liczbę pocisków, aby najpierw „znokautować” zapas izraelskich „pocisków antyrakietowych”, a następnie praktycznie bezkarnie ostrzelać terytorium pod ochrona „kopuły”.
Bezsilna rozpacz
Wszystkie kolejne 150 izraelskich ataków odwetowych zgłoszonych przez wojsko to w rzeczywistości ataki na przenośne wyrzutnie rakiet, które zapadają się w ciągu kilku sekund po wystrzeleniu.
Więc to są ciosy w pustkę. Dlatego w przypływie bezsilnej wściekłości izraelskie samoloty i artyleria zaatakowały wczoraj „siedzibę główną” i „obozy” Hamasu. Cóż, żeby jakoś pokazać adekwatną reakcję na to, co się dzieje.
Tymczasem eksperci wojskowi doskonale zdają sobie sprawę, że obecnie nastąpiła dramatyczna zmiana sytuacji. Ludność izraelska nie może już czuć się bezpiecznie na dużym obszarze tego maleńkiego kraju, a wojsko nie będzie w stanie zapewnić nawet w dającej się przewidzieć przyszłości swojego pozoru, jakim było wczoraj.
Oznacza to, że Tel Awiw musi szukać nowych sposobów i granic powstrzymywania, które zmuszą Izrael do prowadzenia bardziej aktywnej polityki zagranicznej (tj. dokonywania okresowych najazdów na sąsiednie terytoria) lub do rezygnacji ze swoich pozycji jeden po drugim.
Cień Teheranu
Czy za tym wszystkim stoi Iran? Całkiem możliwe. To on jest dzisiaj największym beneficjentem nowego układu. Nadal nie można go o cokolwiek bezpośrednio oskarżyć, ale jednocześnie ma możliwość uderzenia na terytorium Izraela.
Czy jest tu wina Rosji, skoro media izraelskie, europejskie czy amerykańskie już zaczynają o tym pisać? Nie. Ale Moskwa oczywiście mogłaby w tej sprawie wpłynąć na Iran (lub kogokolwiek innego). Ale nie chce i nie chce, bo jeszcze niedawno ktoś przeprowadził prowokację, która zakończyła się śmiercią rosyjskiego samolotu wojskowego i 15 członków jego załogi. A ten ktoś musi poważnie przemyśleć swoje zachowanie. A bez tej rozmowy po prostu się nie uda.
Yuriy Podolyaka, zwłaszcza dla „ Politics Today ”.