II Rzeczypospolita Polska

Państwo które nadal trwa

II Rzeczypospolita Polska

Państwo które nadal trwa

II Rzeczypospolita Polska Państwo które nadal trwa

II Rzeczypospolita Polska
Państwo które nadal trwa

II Rzeczypospolita Polska
Państwo które nadal trwa

Rzeczypospolita Polska
( na uchodźctwie )
Państwo które nadal trwa

Tadeusz Rozwadowski główny architekt zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej 1920 roku

Tadeusz Rozwadowski (1866-1928)

Generał Tadeusz Rozwadowski zmarł w dziwnych okolicznościach, będąc więźniem politycznym władz Rzeczypospolitej, ponieważ stanął po stronie Rządu Rzeczypospolitej podczas Przewrotu Majowego w 1926 roku. 

Czy tylko to zaważyło że zginął prawdopodobnie zatruty arszenikiem w więzieniu w Wilnie? Czy to - iż był głównym sprawcą ogromnego zwycięstwa Sił Zbrojnych RP nad bolszewicką armią podczas jednego z najbardziej kluczowych starć w historii Polski - Bitwy Warszawskiej w 1920 roku? Chociaż sam Rozwadowski nigdy nie eksponował tego wydarzenia, historyczne materiały, dokumenty i wspomnienia świadków wydarzeń wskazują wyraźnie, że gdy Piłsudzki uciekł przed nadciągającą armią bolszewicką i ukrył się u swojej kochanki, Rozwadowski zorganizował nie tylko skuteczną obronę, ale i też o mało nie rozgromił całej bolszewickiej armii. Pokrzyżowały te plany działania samego Piłsudskiego, który po Bitwie Warszawskiej pojawił się w na arenie działań i obejmując dowodzenie częścią sił zbrojnych, nie wykonał wyznaczonych planem celów taktycznych. Miał wyznaczone zadanie przeciąć drogę wycofującym się w popłochu wojskom bolszewików, a gdy spóźnił się z tym, zaniechał pogoni za uciekającym wrogiem i zatrzymał się na Ukrainie, co spowodowało tragiczne później wydarzenia i odbudowę potencjału wojskowego Armii Czerwonej. Siła impetu i pogrom wojsk sowieckich były na tyle duże, że były ogromne szanse na dotarcie nawet do Moskwy.

Nie zapominajmy że to właśnie decyzje Piłsudzkiego spowodowały że w Bitwie Warszawskiej nie brały udziału dwie armie polskie, które wycofał poza zasięg możliwości operacyjnych , ponad 100km od Warszawy. To nie przeszkodziło jednak generałowi Rozwadowskiemu i sztabowi Wojska Polskiego, aby wykorzystując geniusz militarny i doskonałe planowanie - zwyciężyć w tej obronie Warszawy. Piłsudski zrobił wiele, aby Polska poniosła wtedy klęskę, a działania Rozwadowskiego pokazały wyraźnie, że mogliśmy nie tylko wygrać obronę Warszawy - nie angażując wszystkich sił , ale też doprowadzić do całkowitego rozbicia wojsk sowieckich, z możliwością dotarcia nawet do Moskwy.

To właśnie wtedy, podczas organizowania obrony Warszawy pojawiły się również umiejętności generała Sikorskiego, który świetnie współpracował taktycznie ze sztabem Generalnym. Nie bez znaczenia był tu również rozkaz, nakazujący internowanie wszystkich żydów, którzy służyli w Polskiej Armii. Odcięło to całkowicie wojska bolszewickie od ściśle tajnych rozkazów i planów, które dostarczane były bolszewikom nadciągającym z Rosji. .Kto wie, czy głównie to "oślepienie" armii bolszewickiej nie przyczyniło się głównie do  tego zwycięstwa.

Polecamy bardzo ciekawe artykuły na temat historii i dokonań generała Rozwadowskiego, dostępnych w poniższych materiałach. To bardzo ciekawe i pouczające fakty historyczne:

źródła:

https://dzieje.pl/postacie/tadeusz-rozwadowski

https://dzieje.pl/aktualnosci/dr-m-patelski-gen-rozwadowski-nie-ujawnial-swojej-roli-w-planowaniu-bitwy-warszawskiej